עסקת וייבר: דוגמא לתכנון מס מוקדם ויעיל.

בשבוע שעבר הוכרז על השלמת עסקת הענק של מכירת אפליקציית הצ'אט "הישראלית" Viber לענקית הטכנולוגיה 'ראקוטן' מיפן בסכום משוער של 900 מיליון דולר. הכותרות בישראל מתהדרות ב"טכנולוגיה הישראלית" ובהצלחתו של ענף ההיי-טק הישראלי, היות וחלק נכבד ממקימי האפליקציה, הם ישראלים במקור, אך שוכחים כולם שוייבר היא חברה רשומה בקפריסין.

ע"פ הפרסומים האחרונים, וויבר מחזיקה בישראל מרכז פיתוח קטן בלבד (40 איש לערך) ואילו שאר הפעילות מתרכזת בקפריסין. הסיבה העיקרית בגינה יזמים ישראלים מקימים חברות פיתוח ומסחר אלקטרוני בקפריסין, הוא מס החברות הנמוך שעומד על 12.5% בלבד, בניגוד למס החברות הישראלי העומד כיום על 26.5% (2014). בנוסף לכך, קפריסין מעודדת השקעות זרות ע"י מתן תמריצי מס נוספים במקרים של חברות העוסקות במו"פ המאפשרים אף להגיע לתשלום מס נמוך מ 12.5%. שיטה זו של מתן תמריצי מס נהוגה במקומות רבים בעולם כך לדוגמא באנגליה, שיעור המס על פעילות מו"פ נמוך מ-10% ואילו במלטה ניתן להגיע לשיעור מס מצטבר של 5% בלבד.

מדיניות המס הלא יציבה של ישראל והדרישה למס חברות גבוה, אינה תורמת לכלכלת ישראל היות וחברות ויזמים רבים, יכולים לנצל בקלות רבה את מדינות המס המופחת, להעביר אליהם את רוב הפעילות ובכך ליהנות מתשלומי מס נמוכים בהרבה ממה שהיו משלמים בישראל. בניגוד לתעשייה המסורתית ולתעשיית החקלאות הפורחת בישראל, חברות טכנולוגיה המחזיקות בקניין רוחני או בתוכנות רשומות, יכולות להעתיק את מקום מושבם ללא כל בעיה לקפריסין, גיברלטר או אירלנד ולבצע תכנון מס עוד בשלב הקמת החברה.

כלכלת ישראל כבר לא תיהנה מתשלומי מס על עסקת וויבר וזאת בשל מדיניות מיסוי לא מתגמלת ליזמים ובעלי חזון. על משרד האוצר לבחון היטב אפשרות למתן הטבות מס ייחודיות לחברות פיתוח ומחקר ע"מ לגרום להם להעדיף את החממות הטכנולוגיות בישראל ולא לגרום ליזמים הישראלים לרעות בשדות זרים. רשות המיסים צריכה לפתח תוכנית מיוחדת שתעניק תגמול בצורת החזרי מס לחברות היי-טק שיבחרו להשאיר את החברה ואת הקניין הרוחני של החברה בתוך תחומי ישראל.

 בנוסף, ממשלת ישראל צריכה להציג יציבות גבוהה יותר בערכי מס החברות, ולהימנע מביצוע עדכונים אחת לשנתיים. מס החברות בישראל ב-20 שנים האחרונות, השתנה כל כמה שנים בשל לחצים פוליטיים, ולמרות שבסה"כ ישנה הפחתה של אחוזי מס החברות ב-20 שנים האחרונות, בעלי חברות בינלאומיות מעדיפים יציבות במשטר המס של מדינה ולרוב נמנעים מביצוע השקעות במדינות בהם מזהים יותר מידי עדכונים (לדוגמא, מס החברות באירלנד עומד על 12.5% ולא השתנה כבר למעלה מעשור למרות לחצים אדירים שמופעלים על הממשלה מכיוון מדינות האיחוד האירופי, ובשל כך בחרו עשרות חברות ענק להעביר את פעילותם לאירלנד).

כלכלת ישראל יכולה עדין למלא את כיסה בעקבות עסקת המכירה וזה רק אם ימצא ויוכח כי מקום מושבם של הבעלים הישראלים של החברה, הוא בישראל, זאת ע"פ מבחן התושבות שמבצעת רשות המיסים בישראל. מבחן זה, בודק את מרכז פעילותן של חברות זרות המוחזקות ע"י ישראלים. אמנם רווחים שלא נעשו בישראל, אינם ממוסים אך במידה ומוכח כי מרכז הפעילות של החברה ומרכז קבלת ההחלטות של החברה נמצא בישראל, אזי יוטל מס ישראלי גם על רווחים שהופקו בחו"ל.

מהפרסומים האחרונים קשה לדעת מה יציג מבחן התושבות של בעלי חברת וייבר בעיקר בשל העובדה כי הבעלים ממעטים להופיע בתקשורת ומעולם לא התראיינו לגופים ישראלים.

Comments are closed.