מדוע צריך רישיון בינלאומי להקמת חברות אופשור?

לאחרונה פורסם באתרי האינטרנט כי חברת "קומפני אקספרס" העולמית קיבלה רישיון אירופאי מטעם הרשות לניירות ערך בקפריסין, להקים ולנהל חברות זרות בכל העולם. בנוף הישראלי, זהו היתר ייחודי וראשוני אך בעולם מתחילה להתעורר המודעות לרגולציה  של תחום האופשור.

בכל העולם ישנו ניסיון להסדיר את פעילות החברות הזרות ולהגדיל את השקיפות במרכזים פיננסים. ארגון ה OECD וממשלות של מדינות גדולות, משקיעים מאמצים רבים כדי להתחקות אחר כספים לא חוקיים המופזרים בחשבונות בנק בכל העולם. כחלק מהמאמצים להגברת הרגולציה בתחום, הוקמה יחידה בארגון ה OECD שהמליצה על מספר צעדים לייעול ושיפור תחום האופשור. אחד מהצעדים שהומלצו היא להנפיק רישיון והיתר מיוחד לחברות ומשרדי עו"ד המתמחים ברישום והקמת חברות אופשור.

המלצות אלו עדין לא התקבלו במלואם, אך מספר מדינות כבר החלו להנפיק רישיונות בודדים לחברות העומדות בתקנים המחמירים שמבוססים על ההמלצות של ארגון ה- OECD. הליך הרישוי מצריך מחברה המעוניינת בקבלת רישיון, לעמוד בתקנים מחמירים והרשיון תקף לרישום וניהול חברות זרות בכל מדינות העולם.

עולם האופשור צועד לכיוון רגולציה מוגברת וע"פ הצפוי, בקרוב מאד רק חברות המחזיקות ברישיון לרישום חברות זרות, יהיו רשאיות להקים ולנהל חברות אופשור. זו הסיבה שכדאי מאד לבדוק לפני הקמת חברה זרה, האם יש בידי מקים החברה רישיון שכזה.

בישראל עדין אין צורך בהצגת רישיון מיוחד להקמת חברות בחו"ל ולמעשה כל משרד עו"ד או רו"ח הבקיא מספיק בדיני המס ובחוק החברות, יכול להקים חברות עבור לקוחותיו. אך בקרוב המצב ישתנה ומי שלא יעמוד בתנאי הרגולציה, לא יוכל להקים ולנהל חברות אופשור.

 

Comments are closed.