יישום חוקי FATCA של ארה"ב

בשנה האחרונה אנחנו שומעים הרבה על "חוק ההיענות" של רשויות המס בארה"ב המוכר בשם: FATCA – Foreign account Tax complaince act . מה בעצם אומר החוק ואיך הוא אמור להשפיע על תכנוני המס של פרטיים וחברות.

באופן עקרוני, החוק החדש יחייב בנקים ברחבי העולם, לחתום על הסכמי חשיפה עם ה-IRS בארה"ב – הסכמים שיאפשרות לרשויות המס בארה"ב, לעקוב אחר אזרחים וחברות אמריקאיות המחזיקים הון בחשבונות בנק זרים. החוק החדשה מתייחס גם לאנשי עסקים פרטיים וגם לחברות זרות שלהם בעלות של אזרחים אמריקאים (בשווי של 10% ומעלה – כלומר, גם חברה ישראלית עם בעלי מניות אמריקאים המחזיקים 10% מהמניות או יותר, יחשבו כחברה אמריקאית מבחינת דרישות המיסוי).

בנקים או גופים פיננסים זרים שלא יסכימו לחתום על הסכם ה-FATCA, ולא יסכימו להעביר מידע על חשבונות בנק, יאלצו להתמודד עם ניכוי מס במקור של 30% על כל הכנסה שמגיעה מתוך ארה"ב עבורו או עבור לקוחותיו. זוהי סנקציה נוקשה שמפעילה רשות המיסים האמריקאית נגד הבנקים שאמורה לשכנע את הבנקים במרכזים פיננסים מובילים, לחתום על ההסכם.

השבוע התבשרנו כי נכנס לתוקפו הסכם ה- FATCA בין ארה"ב לשוויץ שיחייב את הבנקים בשוויץ לדווח לרשויות המס בארה"ב על כל בעל אזרחות אמריקאית הפותח חשבון בנק בשוויץ. בנקים בשוויץ כבר עוסקים שנים בחיפוש פתרון יצירתי לבעיה שמציג ממשל ארה"ב ובפועל, אינם פותחים חשבונות בנק לאמריקאים או לחברות בהם יש בעלי מניות אמריקאים. כעת, לפי התוכנית שנחתמה, גם בעלי אזרחות אמריקאית עם חשבון בנק ותיק בשוויץ, לא יוכלו ליהנות מהחיסיון המפורסם של הקונפדרציה השוויצרית.

הסכמי העברת מידע מיסוי:

בנוסף לחקיקת ה FATCA, הממשל בארה"ב חתם על הסכמים נוספים להעברת מידע בנושאי מס עם מספר מדינות באירופה שמטרתן העיקרית, איסוף מידע על הון זר המוחזק ע"י אזרחים אמריקאים בחשבונות בנק זרים. כך יוצר ה- IRS רשת של חילופי מידע המקשים על אמריקאים להעלים מיסים.

נמשיך לעדכן בהמשך..

Comments are closed.