טבע צריכה להמשיך לקבל הטבות מס!

עכשיו קראתם כותרת שוודאי מעצבנת את רובכם. בהמשך אולי תמשיכו להתעצבן מהכתוב כי זה לא הכי פופלארי בימים אלו, להגיד את מה שאני אומר. אבל לא רק שטבע צריכה להמשיך ולקבל את ההטבות המס המפליגות שהיא קיבלה, אלא גם חברות ענק בינלאומיות אחרות צריכות לקבל את אותם הטבות מס.

בימים אלו פורסם על כוונת ענקית התרופות "טבע" (שכולם אוהבים לקרוא לה "ישראלית" אך היא למעשה מזמן כבר חברה בינ"ל) לבצע מהלכי ייעול ולפטר עובדים. בין העובדים שיפוטרו, נזרקו לאוויר מספרים של בערך 700 עובדים בישראל. התקשורת בישראל פרסמה בראש חוצות, וגורמים בפוליטיקה הישראלית התחילו שוב לקרוא לביטול הטבות המס המוענקות לטבע ע"י המדינה. הגדילה לעשות יו"ר האופוזיציה שקפצה על עגלת הפופוליזם ודרשה מראש הממשלה להתקשר דחוף למנכ"ל טבע ולדרוש ממנו לא לפטר אף אחד בישראל, כאילו ג'רמי לוין עובד אצל רוה"מ בבית.

הסיבה העיקרית שבגינה "טבע" מקבלת הטבות מס המייצרות תשלום מס חברות נמוך מאד, היא כי ממשלת ישראל רוצה וצריכה ש'טבע' וחברות בינלאומיות נוספות כמוה, יפתחו מפעלים בישראל ויפעלו כמה שיותר בתוך ישראל. הרווח הגדול של מדינת ישראל משמירה על חברות ענק שכאלה בתחומה, יגיע מהעסקת עובדים שיקבלו משכורות מהון של חברה בינלאומית המייצרת את מירב ההכנסותיה בחו"ל, וממסים עקיפים וישירים מתהליכי ייצוא וייבוא של מוצרים. גביית מס חברות מלא מחברות ענק שכאלו, יגרום לכל מנכ"ל, חזק ככל שיהיה, להתכופף בפני הדירקטוריון שלו ולחפש דרכים להגדיל את רווחי החברה ע"י תכנוני מס.

חברה בילאומית, המבצעת מסחר במספר יעדים בעולם, יכולה ליהנות מתשלומי מס מופחת ע"י שימוש בחברת אופשור באחד ממקלטי המס המוכרים בעולם. זהו תהליך חוקי לגמרי המנצל את חוקי המס של מדינות קטנות שמנסות למשוך חברות ואנשי עסקים ע"י מתן הטבות של מיסוי חברות אפסי. רוב החברות הגדולות שכולנו מכירים, משתמשות בתכנוני מס באמצעות חברות אופשור (גוגל, אמזון, סיסקו, איקאה, אפל ועוד ועוד) ומציגות נתונים של תשלומי מס חברות נמוך מאד הנע בין 1% לבין 5% שנתי.

למרות שחברות ענק אלו, מקורן במדינות בעלות מס חברות גבוה (ארה"ב, שוודיה, וכדומה) הן העתיקו את הפעילות הרשמית שלהן והלא מקומית, למדינות מס מופחת (כגון אירלנד וקפריסין-שם מס החברות הרשמי עומד על 12.5%). כל חברת ענק שכזו מחזיקה עוד מספר חברות בת במקלטי מס (בד"כ בקאריביים) אליהן מועברים הרווחים עליהם מוטל מס מקומי אפסי. בשקלול כללי שנתי, יוצא שחברות ענק -משלמות מעט מאד אחוזי מס.

ביטול הטבות מס קיימות לחברה כמו טבע ולחברות בינלאומיות אחרות הפועלות בישראל, לא יוסיף כסף לקופת האוצר הישראלית, אלא יגרור את פעילות החברות לאט לאט מחוץ לישראל, מפני שלא ניתן לחייב חברות לפעול בתוך תחומי ישראל ואי אפשר להתנגד למטרתה הראשונית והטבעית של כל חברה עסקית, שהיא לייצר רווחים לבעליה.

מדינת ישראל תעשה בחוכמה אם לא תיכנע ללחצים מהאופוזיציה ומהעם ותצליח להביא לישראל חברות נוספות כמו טבע ואינטל, תספק להם תשתית פיננסית וחשבונאית נוחה ותשלום מיסים מופחת. רק כך יוצרים מנועי צמיחה.

 

Comments are closed.