המקל והגזר – השיטה הסינגפורית לעידוד צמיחה

סינגפור ידועה מזמן כמרכז פיננסי מוביל בעולם כולו ובמזרח הרחוק בפרט. זאת בעיקר הודות לתנאים הנוחים ולתמיכה הממשלתית שמקבל המגזר הפיננסי במדינה. בתקציב האחרון של 2013 השיקה סינגפור תוכנית חדשה שמטרתה לעודד צמיחה בעיקר של חברות קטנות ובינוניות. עיקרי התוכנית שנקראת PIC או בשם המלא: Productivity and Innovation Credit הינה לעודד חדשניות ויעילות של חברות.

ע"פ התוכנית והדרך הסינגפורית, חברה זרה או מקומית הרשומה בסינגפור, יכולה לקבל כסף מזומן ביד עד סכום של 12,000$  (15,000 דולר סינגפורי) אם תעמוד בתנאי מסויימים הקשורים ל: רכישה או השכרה של טכנולוגית מידע וציוד אוטומציה, הכשרת עובדים, רכישה ורישוי זכויות קניין רוחני, רישום פטנטים, פעילות מחקר ופיתוח ופרויקטי עיצוב שיאושרו ע"י "מועצת העיצוב העליונה" של סינגפור. הפרוצדורה אמורה להיות קלה ופשוטה ומותאמת לכל בר דעת (ללא צורך בידע חשבונאי) וניתן להגיש טפסים במשך 3 שנים מהיום.

עד כאן, הגזר. ולמה המקל?

רשות המיסים בסינגפור, שאחראית על הפעלת תוכנית ה PIC פרסמה יחד עם תנאי התוכנית אזהרה חמורה ומפחידה המאיימת ישירות על כל מי שינסה להטעות רשות המיסים, להגדיל את המספרים, או להציג מצג שווא שעלול לגרום לכך שרשות המיסים תעביר יותר ממה שהיא אמורה.

האזהרות שמפזרת רשות המיסים בסינגפור, לא נותנות מקום אף לא ל"טעות אנוש" ומפילות אחריות כבדה על כל טעות שתתגלה בהגשת מסמכים ללא קשר אם הם נשלחו ע"י בעל החברה או ע"י יועץ מס או איש מטעם החברה. האחריות לטעויות או לנסיונות הטעייה עלולים לעלות לחברה הון יקר מאד ורשות המיסים מנסחת את האזהרה בגוף ההודעה המשמחת על שיפוי כספי מהיר לחברות.

סינגפור ידועה בקשיחות של רשויות המדינה מול האזרח והחברות המקומיות וידוע לרבים כי ניסיונות להונות את המדינה עלולים להסתיים בקנסות כבדים ואף כליאה במקרים מסויימים. כך שמצד אחד אחד סינגפור "מפנקת" ומחלק כספים ישירות מתקציב המדינה לחברות, מצד שני, מזהירה מפני ניסיונות להטעות.

Comments are closed.